Jak cestovat autem na fesťák

V maldších dobách jsem  jezdila na festivaly zásadně vlakem. Je to ideální prostředek – můžete si vypít už na cestě, nejste unavení a není třeba extra plánovat cestu.

Teď když jsem starší, mám pracovní i partnerské povinnosti jsem zkusila párkrát auto. Doprava autem má řadu výhod a jak jsme zjistili později, i spoustu nevýhod.

K výhodám patří možnost zvolit si čas odjezdu. Můžete klidně vyrazit brzy ráno a stihnete začátek i na druhém konci republiky. Pokud jedete čtyři, cenově vyjde také levněji. Odjezd si zvolíte opět podle sebe, jak vám vyhovuje (to jsem si myslela na začátku).  A nemusíte nic tahat v ruce. Všechny věci nahážete pohodlně do kufru.

A teď k nevýhodám. Protože jste autem a po fesťáku chcete vypadnout co nejdřív domů (druihý den pracovní povinnosti), tak by jste měli být střízliví (jízda pod vlivem alkoholu je vždy na sebrání papírů – zákaz řízení). Nabízí se dvě možnosti. Poslední den festivalu už vůbec nepít nebo po skončení přespat do rána a jet až ráno. Zde nastal problém, že jsem si vůbec neuvědomila, že jsem autem a pár piv si dala i v neděli. Večer po skončení jsem se furt necítila ok. Vím dobře jak je trestán alkohol za volantem (už jsem kdysi jako mladá měla za trochu alkoholu 6 měsíců zákaz řízení). Proto jsem navrhla přespat do rána a brzy vyrazíme a stihneme ještě rozumně nastoupit do pondělní práce.

A ráno brzo odjezd, trochu jsme spěchali tak jsem na to šlápla. A tam byla chyba. Ne, za rychlost mě nechytli. Ale v jednom místě jsem předjížděla traktor, jak se ukázalo byla dále křižovatka kde najíždělo auto zrovna když jsem byla v protisměru v jeho pruhu. Bravurně jsem vystřihla myšku a zařadila se. V tu chvíli vyjeli z druhé strany křižovatky policajti, zapnutý maják a výstražné STOP.

Co myslíte? Velmi slušně mi vysvětlili, že jsem se dopustila přestupku ohrožení  předjíždění z pruhu do pruhu. A na místě to bude za 500 Kč. Šťastně jsem zaplatila a ujížděla pryč, aby si to ještě nerozmysleli. Tím ovšem začal problém. Za pár dnů přišlo oznámení o vybodování řidiče (více informací zde). Ten přestupek je totiž za 5 bodů! Já už předtím tam měla nějaké bodíky za telefon a pasy. Ale tohle mě dostalo teda. Vybodování je horší než alkohol za volantem. Automaticky přijdete o řidičák na 12 měsíců, bez možnosti žádat o prominutí poloviny trestu. Poté následuje lsychotest a autoškola. Navíc jsem byla tak v šoku a naštvaná, že jsem se vůbec právně nebránila. Firem na obhajobu řidiče je mraky a možná by vybodování zvrátili.

Na fesťáky už budu jezdit zase jen vlakem, minimálně následující rok. Poté se uvidí. Musím si velmi dobře nastudovat tabulku s přestupky a lépe si hlídat body na kartě řidiče.